BATI AKDENİZ
 


TÜRKİYE'NİN ANTİK KENTLERİ   BATI AKDENİZ

Batı Akdeniz Bölgesi'nde bulunan "Antiphellos", "Apollonia", "Arykanda", "Balboura", "Boubon", "İdebessos", "Kadyanda", "Kibyra", "Ksanthos", "Kyaneai", "Letoon", "Limyra", "Myra", "Nisa", "Oinoanda", "Olympos", "Patara", "Phaselis", "Pınara", "Rhodiapolis", "Sidyma", "Simena", "Telmessos", "Termessos", "Tlos" antik kentlerinden aşağıdaki seçkileri bulabilirsiniz.
1 2 3 4
Arykanda

"Yukarı terastan görünen kent kalıntıları."

Antalya Finike'den yayladaki Elmalı'ya doğru vadiden yükselerek devam eden asfalt yol takip edildiğinde yaklaşık 40 km sonra Arif Köyü sınırı içindeki Arykanda'ya ulaşılır. Bu Lykia kentinin tapınakları, heroon, lahitler, yaklaşık 2.000 kişilik tiyatrosu yanında anıtsal yapıları, tabanı mozaikli konutları, temiz ve atıksu sistemleri ilginçtir. Ayrıca odeon, sukemeri, stadion ve agorası gezilebilir.
Arykanda

"Kamu yapıları."
Kibyra

"Stadiondan ayrıntı."

Atlarıyla, silahşörleriyle ünlü Kibyra, Burdur'un Gölhisar kasabasının 2 km yukarısında üç tepecik üzerine yerleşmişti. Kentteki Stadion, yaklaşık 7.400 kişilik tiyatro, bouleuterion, agora ve kazıda ortaya çıkan yapılar gezilebilir. Kente su getiren sukemeri de görülmeye değerdir.
Ksanthos

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen Ksanthos, Kalkan'ın Kınık Köyü sınırı içindedir. Fethiye'ye yaklaşık 47 km uzaklıktadır. Kentin tepesindeki iki akropolü ve sur duvarları, lahitler, Likçe yazılmış yazıtlar, Roma dönemi agorası, yeni açılan ana cadde gezilebilir.
Ksanthos

"Harpy Gömütü. Yukarıdaki gömüt odasının aslı British Museum'dadır."
1 2 3 4