İÇ ANADOLU - BATI KARADENİZ
 


TÜRKİYE'NİN ANTİK KENTLERİ   İÇ ANADOLU - BATI KARADENİZ

İç Anadolu ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan "Amastris", "Ankyra", "Anzilia", "Hattuşa", "Kieros", "Pessinous", "Teion" antik kentlerinden aşağıdaki seçkileri bulabilirsiniz.
Amastris

"Adayı anakaraya bağlayan Roma köprüsü."

Hititlerden sonra Sesemos diye anılan kent, Kraliçe Amastris'in 16 yıllık (MÖ 302 - 286) yönetiminden itibaren onun adıyla anılmaya başladı. Şimdiki Amasra-Bartın yöresine o dönemlerde Parthenios deniyordu. Bugünkü Bedesten civarındaki gymnasium, mezarlık alanındaki yaklaşık 7.000 kişilik tiyatro kalıntıları, adayı yarımadaya bağlayan Roma köprüsü ve sur kalıntıları, kentin yukarısındaki Kuş Kayası Anıtı ve müze öncelikle görülecek yerlerdir.
Hattuşa (Fotoğraf: Abdullah Gürder)

"Yazılıkaya"

Çorum'a 82 km uzaklıktaki Boğazköy'de bulunan Hattuşa UNESCO Dünya Kültür Mrası içerisindedir. Kent surları, Aslanlı Kapı, Kral Kapısı, Yerkapı, Büyükkale, Aşağı Şehir, Yukarı Şehir, Büyük Kaya, tapınaklar ve yaklaşık 2 km uzaktaki Yazılıkaya gezilmelidir.
Hattuşa (Fotoğraf: Abdullah Gürder)

"Yazılıkaya'dan ayrıntı."
Teion

"Surlar (arkada) ve kent kalıntıları."

Bir Paphlagona kenti olan Teion, Zonguldak'ın yaklaşık 30 km kuzeydoğusunda, kıyıdaki Hisarönü'ndedir. Kentin kazısı devam ettikçe yeni eserlere ulaşılmaktadır. Taş köprü, yaklaşık 6.700 kişilik tiyatro, akropoldeki kale ve nekropol alanı gezilmelidir.
Teion

"Sahne binasının tonozlu kalıntıları."